FH12-24S-0.5SH(55)
FH12-24S-0.5SH(55)
Part Number
FH12-24S-0.5SH(55)
Description
CONN FFC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A
Data sheet
FH12-24S-0.5SH(55).pdf
Delivery Services
FH12-24S-0.5SH(55)
Comments
    FH12-24S-0.5SH(55) Specifications
    SeriesFH12
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.079" (2.00mm)
    Number of Positions24
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C