FH12S-40S-0.5SH(55)
FH12S-40S-0.5SH(55)
Part Number
FH12S-40S-0.5SH(55)
Manufactures
Hirose Electric Co Ltd
Description
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A
Data sheet
FH12S-40S-0.5SH(55).pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
FH12S-40S-0.5SH(55)
Comments
    FH12S-40S-0.5SH(55) Specifications
    SeriesFH12
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.094" (2.40mm)
    Number of Positions40
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C