FH19C-4S-0.5SH(10)
FH19C-4S-0.5SH(10)
Part Number
FH19C-4S-0.5SH(10)
Description
CONN FFC BOTTOM 4POS 0.50MM R/A
Data sheet
FH19C-4S-0.5SH(10).pdf
Delivery Services
FH19C-4S-0.5SH(10)
Comments
    FH19C-4S-0.5SH(10) Specifications
    SeriesFH19C
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
    FFC, FCB Thickness0.20mm
    Height Above Board0.035" (0.88mm)
    Number of Positions4
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C