FH26G-67S-0.3SHBW(05)
FH26G-67S-0.3SHBW(05)
Part Number
FH26G-67S-0.3SHBW(05)
Description
CONN FPC BOTTOM 67POS 0.30MM R/A
Data sheet
FH26G-67S-0.3SHBW(05).pdf
Delivery Services
FH26G-67S-0.3SHBW(05)
Comments
    FH26G-67S-0.3SHBW(05) Specifications
    SeriesFH26
    RoHSRoHS
    Pitch0.012" (0.30mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating30V
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
    FFC, FCB Thickness0.20mm
    Height Above Board0.039" (1.00mm)
    Number of Positions67
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C