FH26J-55S-0.3SHW(60)
FH26J-55S-0.3SHW(60)
Part Number
FH26J-55S-0.3SHW(60)
Description
CONN FFC FPC 0.3MM SMD
Data sheet
FH26J-55S-0.3SHW(60).pdf
Delivery Services
FH26J-55S-0.3SHW(60)
Comments
    FH26J-55S-0.3SHW(60) Specifications
    SeriesFH26
    RoHSRoHS
    Pitch0.012" (0.30mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating30V
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
    FFC, FCB Thickness0.20mm
    Height Above Board0.039" (1.00mm)
    Number of Positions55
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C