FH26W-29S-0.3SHW(60)
FH26W-29S-0.3SHW(60)
Part Number
FH26W-29S-0.3SHW(60)
Manufactures
Hirose Electric Co Ltd
Description
CONN FFC FPC 0.3MM SMD
Data sheet
FH26W-29S-0.3SHW(60).pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
FH26W-29S-0.3SHW(60)
Comments
    FH26W-29S-0.3SHW(60) Specifications
    SeriesFH26
    RoHSRoHS
    Pitch0.012" (0.30mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating30V
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
    FFC, FCB Thickness0.20mm
    Height Above Board0.039" (1.00mm)
    Number of Positions29
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C