FH30-80S-0.3SHW(05)
FH30-80S-0.3SHW(05)
Part Number
FH30-80S-0.3SHW(05)
Manufactures
Hirose Electric Co Ltd
Description
CONN FPC BOTTOM 80POS 0.30MM R/A
Data sheet
FH30-80S-0.3SHW(05).pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
FH30-80S-0.3SHW(05)
Comments
    FH30-80S-0.3SHW(05) Specifications
    SeriesFH30
    RoHSRoHS
    Pitch0.012" (0.30mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeTabbed
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating-
    Locking FeatureRotary Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.118" (3.00mm)
    Number of Positions80
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C