FH34SRJ-24S-0.5SH(99)
FH34SRJ-24S-0.5SH(99)
Part Number
FH34SRJ-24S-0.5SH(99)
Manufactures
Hirose Electric Co Ltd
Description
CONN FPC/FFC 24POS .5MM
Data sheet
FH34SRJ-24S-0.5SH(99).pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
FH34SRJ-24S-0.5SH(99)
Comments
    FH34SRJ-24S-0.5SH(99) Specifications
    SeriesFH34SRJ
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureRotary Lock, Backlock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
    Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.039" (1.00mm)
    Number of Positions24
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C