FH39-33S-0.3SHW(10)
FH39-33S-0.3SHW(10)
Part Number
FH39-33S-0.3SHW(10)
Manufactures
Hirose Electric Co Ltd
Description
CONN FPC 33POS 0.30MM R/A
Data sheet
FH39-33S-0.3SHW(10).pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
FH39-33S-0.3SHW(10)
Comments
    FH39-33S-0.3SHW(10) Specifications
    SeriesFH39
    RoHSRoHS
    Pitch0.012" (0.30mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusLast Time Buy
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating30V
    Locking FeatureFlip Lock, Backlock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
    FFC, FCB Thickness0.20mm
    Height Above Board0.044" (1.12mm)
    Number of Positions33
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C