FH40-64S-0.5SV
FH40-64S-0.5SV
Part Number
FH40-64S-0.5SV
Manufactures
Hirose Electric Co Ltd
Description
CONN FPC VERT 64POS 0.50MM SMD
Data sheet
FH40-64S-0.5SV.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
FH40-64S-0.5SV
Comments
    FH40-64S-0.5SV Specifications
    SeriesFH40
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount
    Cable End TypeTabbed
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.228" (5.80mm)
    Number of Positions64
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C