FH42-11S-0.3SHW(99)
FH42-11S-0.3SHW(99)
Part Number
FH42-11S-0.3SHW(99)
Manufactures
Hirose Electric Co Ltd
Description
CONN FPC TOP 11POS 0.30MM R/A
Data sheet
FH42-11S-0.3SHW(99).pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
FH42-11S-0.3SHW(99)
Comments
    FH42-11S-0.3SHW(99) Specifications
    SeriesFH42
    RoHSRoHS
    Pitch0.012" (0.30mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusLast Time Buy
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeNotched
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating30V
    Locking FeatureFlip Lock, Backlock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
    Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
    FFC, FCB Thickness0.12mm
    Height Above Board0.065" (1.65mm)
    Number of Positions11
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C