FH48-31S-0.5SV
FH48-31S-0.5SV
Part Number
FH48-31S-0.5SV
Description
CONN FFC VERT 31POS 0.50MM SMD
Data sheet
FH48-31S-0.5SV.pdf
Delivery Services
FH48-31S-0.5SV
Comments
    FH48-31S-0.5SV Specifications
    SeriesFH48
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesLow Insertion Force (LIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount
    Cable End TypeTabbed
    Contact Finish-
    Flat Flex TypeFFC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.243" (6.18mm)
    Number of Positions31
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C