FH63S-10S-0.5SH
FH63S-10S-0.5SH
Part Number
FH63S-10S-0.5SH
Manufactures
Hirose Electric Co Ltd
Description
CONN FFC/FPC RCPT 0.5MM 10POS
Data sheet
FH63S-10S-0.5SH.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
FH63S-10S-0.5SH
Comments
    FH63S-10S-0.5SH Specifications
    SeriesFH63S
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesSolder Retention
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeNotched
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock, Backlock
    Contact MaterialCopper Alloy
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
    Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.110" (2.80mm)
    Number of Positions10
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C