FH64MA-7S-0.25SHW(99)
FH64MA-7S-0.25SHW(99)
Part Number
FH64MA-7S-0.25SHW(99)
Manufactures
Hirose Electric Co Ltd
Description
CONN FPC 0.25MM SMD R/A 7POS
Data sheet
FH64MA-7S-0.25SHW(99).pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
FH64MA-7S-0.25SHW(99)
Comments
    FH64MA-7S-0.25SHW(99) Specifications
    SeriesFH64MA
    RoHSRoHS
    Pitch0.010" (0.25mm)
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeNotched
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating30V
    Locking FeatureFlip Lock, Backlock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
    Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
    FFC, FCB Thickness0.12mm
    Height Above Board0.020" (0.50mm)
    Number of Positions7
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C