FR02C051JA1-R5000
FR02C051JA1-R5000
Part Number
FR02C051JA1-R5000
Manufactures
JAE Electronics
Description
CONN FPC 51POS 0.20MM R/A
Data sheet
FR02C051JA1-R5000.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
FR02C051JA1-R5000
Comments
    FR02C051JA1-R5000 Specifications
    SeriesFR02
    RoHSRoHS
    Pitch0.008" (0.20mm)
    FeaturesLow Insertion Force (LIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeTabbed or Tapered
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock, Backlock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPlastic
    Actuator MaterialPlastic
    FFC, FCB Thickness0.20mm
    Height Above Board0.032" (0.81mm)
    Number of Positions51
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C