HLW10R-2C7LF
HLW10R-2C7LF
Part Number
HLW10R-2C7LF
Manufactures
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC FPC TOP 10POS 1MM R/A
Data sheet
HLW10R-2C7LF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
HLW10R-2C7LF
Comments
    HLW10R-2C7LF Specifications
    SeriesHLW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking Feature-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.154" (3.90mm)
    Number of Positions10
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C