HLW20S-2C7LF
HLW20S-2C7LF
Part Number
HLW20S-2C7LF
Manufactures
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC FPC VERT 20POS 1MM PCB
Data sheet
HLW20S-2C7LF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
HLW20S-2C7LF
Comments
    HLW20S-2C7LF Specifications
    SeriesHLW-S
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole
    Cable End Type-
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking Feature-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.33mm
    Height Above Board0.232" (5.90mm)
    Number of Positions20
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C