SFV10R-1STBE1HLF
SFV10R-1STBE1HLF
Part Number
SFV10R-1STBE1HLF
Manufactures
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A
Data sheet
SFV10R-1STBE1HLF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
SFV10R-1STBE1HLF
Comments
    SFV10R-1STBE1HLF Specifications
    SeriesSFV-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeNotched or Tabbed
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled, Halogen Free
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.071" (1.80mm)
    Number of Positions10
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C