SFV20R-4STE1HLF
SFV20R-4STE1HLF
Part Number
SFV20R-4STE1HLF
Description
CONN FPC TOP 20POS 0.50MM R/A
Data sheet
SFV20R-4STE1HLF.pdf
Delivery Services
SFV20R-4STE1HLF
Comments
    SFV20R-4STE1HLF Specifications
    SeriesSFV-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
    FFC, FCB Thickness0.33mm
    Height Above Board0.071" (1.80mm)
    Number of Positions20
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C