SFV24R-2STE1HLF
SFV24R-2STE1HLF
Part Number
SFV24R-2STE1HLF
Description
CONN FFC TOP 24POS 0.50MM R/A
Data sheet
SFV24R-2STE1HLF.pdf
Delivery Services
SFV24R-2STE1HLF
Comments
    SFV24R-2STE1HLF Specifications
    SeriesSFV-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Cable End TypeNotched
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.071" (1.80mm)
    Number of Positions24
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C