SFV26R-1STE1HLF
SFV26R-1STE1HLF
Part Number
SFV26R-1STE1HLF
Manufactures
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC BOTTOM 26POS 0.50MM R/A
Data sheet
SFV26R-1STE1HLF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
SFV26R-1STE1HLF
Comments
    SFV26R-1STE1HLF Specifications
    SeriesSFV-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.071" (1.80mm)
    Number of Positions26
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C