SFW10R-1STE1LF
SFW10R-1STE1LF
Part Number
SFW10R-1STE1LF
Manufactures
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC BOTTOM 10POS 1.00MM R/A
Data sheet
SFW10R-1STE1LF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
SFW10R-1STE1LF
Comments
    SFW10R-1STE1LF Specifications
    SeriesSFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.106" (2.70mm)
    Number of Positions10
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C