SFW12S-2STME1LF
SFW12S-2STME1LF
Part Number
SFW12S-2STME1LF
Description
CONN FFC FPC VERT 12POS 1MM SMD
Data sheet
SFW12S-2STME1LF.pdf
Delivery Services
SFW12S-2STME1LF
Comments
    SFW12S-2STME1LF Specifications
    SeriesSFW
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount
    Cable End Type-
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking Feature-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
    Actuator MaterialThermoplastic, Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.33mm
    Height Above Board0.209" (5.30mm)
    Number of Positions12
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C