SFW15R-1STE1LF
SFW15R-1STE1LF
Part Number
SFW15R-1STE1LF
Description
CONN FFC BOTTOM 15POS 1.00MM R/A
Data sheet
SFW15R-1STE1LF.pdf
Delivery Services
SFW15R-1STE1LF
Comments
    SFW15R-1STE1LF Specifications
    SeriesSFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking Feature-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.106" (2.70mm)
    Number of Positions15
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C