SLW12R-1C7LF
SLW12R-1C7LF
Part Number
SLW12R-1C7LF
Manufactures
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC BOTTOM 12POS 1.00MM R/A
Data sheet
SLW12R-1C7LF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
SLW12R-1C7LF
Comments
    SLW12R-1C7LF Specifications
    SeriesSLW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
    Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.157" (4.00mm)
    Number of Positions12
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C