SLW16R-1C7LF
SLW16R-1C7LF
Part Number
SLW16R-1C7LF
Description
CONN FFC BOTTOM 16POS 1.00MM R/A
Data sheet
SLW16R-1C7LF.pdf
Delivery Services
SLW16R-1C7LF
Comments
    SLW16R-1C7LF Specifications
    SeriesSLW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Cable End TypeStraight or Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking Feature-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.157" (4.00mm)
    Number of Positions16
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C