SLW16S-1C7LF
SLW16S-1C7LF
Part Number
SLW16S-1C7LF
Manufactures
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC FPC VERT 16POS 1MM PCB
Data sheet
SLW16S-1C7LF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
SLW16S-1C7LF
Comments
    SLW16S-1C7LF Specifications
    SeriesSLW-S
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole
    Cable End Type-
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking Feature-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
    Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.33mm
    Height Above Board0.217" (5.50mm)
    Number of Positions16
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C