TF13BA-6S-0.4SH(800)
TF13BA-6S-0.4SH(800)
Part Number
TF13BA-6S-0.4SH(800)
Manufactures
Hirose Electric Co Ltd
Description
CONN FFC 6POS 0.40MM SMD
Data sheet
TF13BA-6S-0.4SH(800).pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
TF13BA-6S-0.4SH(800)
Comments
    TF13BA-6S-0.4SH(800) Specifications
    SeriesTF13BA
    RoHSRoHS
    Pitch0.016" (0.40mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeNotched
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock, Backlock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    FFC, FCB Thickness0.20mm
    Height Above Board0.035" (0.88mm)
    Number of Positions6
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C