TF13BSA-16S-0.4SH(800)
TF13BSA-16S-0.4SH(800)
Part Number
TF13BSA-16S-0.4SH(800)
Manufactures
Hirose Electric Co Ltd
Description
CONN FFC 16POS 0.40MM SMD
Data sheet
TF13BSA-16S-0.4SH(800).pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
TF13BSA-16S-0.4SH(800)
Comments
    TF13BSA-16S-0.4SH(800) Specifications
    SeriesTF13BSA
    RoHSRoHS
    Pitch0.016" (0.40mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeNotched
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock, Backlock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    FFC, FCB Thickness0.20mm
    Height Above Board0.035" (0.88mm)
    Number of Positions16
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C