TF31-40S-0.5SH(800)
TF31-40S-0.5SH(800)
Part Number
TF31-40S-0.5SH(800)
Manufactures
Hirose Electric Co Ltd
Description
CONN FFC 40POS 0.50MM SMD
Data sheet
TF31-40S-0.5SH(800).pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
TF31-40S-0.5SH(800)
Comments
    TF31-40S-0.5SH(800) Specifications
    SeriesTF31
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeTabbed
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.079" (2.00mm)
    Number of Positions40
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C