TF38-24S-0.5SV(830)
TF38-24S-0.5SV(830)
Part Number
TF38-24S-0.5SV(830)
Manufactures
Hirose Electric Co Ltd
Description
CONN FFC VERT 24POS 0.50MM SMD
Data sheet
TF38-24S-0.5SV(830).pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
TF38-24S-0.5SV(830)
Comments
    TF38-24S-0.5SV(830) Specifications
    SeriesTF38
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount
    Cable End TypeTabbed
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.205" (5.20mm)
    Number of Positions24
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C