TF42-13S-0.35SH(895)
TF42-13S-0.35SH(895)
Part Number
TF42-13S-0.35SH(895)
Manufactures
Hirose Electric Co Ltd
Description
CONN FFC 13POS 0.35MM SMD
Data sheet
TF42-13S-0.35SH(895).pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
TF42-13S-0.35SH(895)
Comments
    TF42-13S-0.35SH(895) Specifications
    SeriesTF42
    RoHSRoHS
    Pitch0.014" (0.35mm)
    FeaturesSolder Retention
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeNotched
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating30V
    Locking FeatureFlip Lock, Backlock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    FFC, FCB Thickness0.20mm
    Height Above Board0.035" (0.88mm)
    Number of Positions13
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C