ZF5S-50-01-T-WT
ZF5S-50-01-T-WT
Part Number
ZF5S-50-01-T-WT
Manufactures
Samtec Inc.
Description
ZERO INSERTION FORCE .5MM ASSY
Data sheet
ZF5S-50-01-T-WT.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
ZF5S-50-01-T-WT
Comments
    ZF5S-50-01-T-WT Specifications
    SeriesZF5S
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC
    Voltage Rating-
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.083" (2.10mm)
    Number of Positions50
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C